Na Třebešíně vznikne přečerpávací elektrárna

Pražský vrch Třebešín se stává místem bouřlivého rozvoje, sice byl v loňském roce zrekonstruován povrch cyklistické dráhy, ale v letos je vše naprosto jinak. Na místě vznikne přečerpávací elektrárna.

„Ano je to tak“, potvrdil vedoucí trenér Marek Mixa. Pozice trenéra se sice mění na hrázného, ale jinak se tolik věcí nemění. Díky velodromu bude konečně kam ukládat přebytečná energie, vyřeší se tedy celospolečenský problém s obnovitelnými zdroji. A sport nepřijde zkrátka.

Cyklisté budou moci na dráze nadále jezdit, k napouštění dráhy bude docházet především přes den. To fouká vítr a svítí sluníčko, jakmile se pak v odpoledních hodinách začne zvyšovat spotřeba elektřiny, dráha se stane opět suchou. Tréninkový rozpis bude koordinován s ČEZem, který zajistí i dodávky elektřiny pro osvětlení.

Nejvíce se napouštění dotkne bohužel nejmenších dětí, zejména z kroužku. Ty na dráze ještě nejezdí a trénují uprostřed velodromu na horských kolech, kde se bohužel bude držet větší množství bahna. Zde plánuje Kovo oslovit cyklisty z Tábora, vznikne unikátní tréninkové prostředí nejen s bahnem, ale v případě napouštění i vodním proudem. Probíhat tak bude i pravidelná kontrola výkonnosti, protože cyklisté budou muset extrémně rychle překonat stoupání z velodromu nahoru.

To ale není zdaleka vše. Na opěrném valu, o který je betonové těleso opřeno, je budován již dlouhodobě MTB trail. S nástupem vodních sportů bude celý úsek single tracku vybetonován a vznikne naprosto excelentní tobogán. V plánu je i pronájem šlapadel, windsurfů a ponorek, zatím ale nedošlo k definitivní dohodě s výrobcem elektřiny, kterému by potenciálně vadilo ucpávání turbín sportovci.