Marek Šipoš třetí v Dubnici

Již 51. ročník mezinárodních dní cyklistiky se jel v Dubnici na Slovensku. Oproti minulému ročníku, který se jel jako závod UCI 1.2. pro kategorii elite, se letos jel pro mládež. Nechyběla naše reprezentace složená z juniorů i kadetů. Za účasti mnoha zahraničích týmů z blízkého Chorvatska či Slovinska a Bosny, ale i dalekého Ázerbájdžánu či Saudské Arábie si nejlépe vedl junior Marek Šipoš, který skončil třetí.

Již první etapa ukázala, že v Dubnici závody dělat umí. Časovka na sedm kilometrů začínala mírným sjezdem, poslední tři kilometry se stoupáním až 22 procent ale potrápily všechny závodníky. Někteří závodníci museli dokonce i po svých. Nejlépe si z Čechů vedl mladý Dominik Koudela, který dojel pátý, skvělý výsledek doplnil již zmíněný Marek Šipoš na šestém místě. Druhá etapa se jela jako kriterium v Nové Dubnici. Na okruhu známém z minulých MČR na silnici odjela dvojice Šipoš a Zverko (Slovensko), která nadělila ostatním celý okruh. Koudela pak díky silnému začátku potvrdil že chce být vpředu a  celkově se posunul do vedení soutěže o nejlepšího mladého závodníka.

Poslední třetí etapa pak zavedla závodníky opět do kopců za Dubnicí. Na osmdesáti kilometrech s trojicí vrchařských prémií pro nás bohužel v rychlém sjezdu deset kilometrů před cílem se zapletl do hromadného pádu Koudela a i přes pomoc celého reprezentačního týmu se mu nepodařilo sjet velkou ztrátu, přestože chybělo jen necelých sto metrů. Ze soutěže o mladého závodníka tak Koudela vypadl. Národní barvy ve spurtu v cílovém stoupání hájil tak již jen Šipoš, který si pojistil celkové třetí místo v tomto etapovém závodě.

Výsledky:

1. etapa (časovna na 7,1 km):

1. Zverko (SR)   8:39, 2. Primožič (Slovin.) +23, 2. Bella (Ázer.) +28, …5. Koudela +52, 6. Šipoš (oba ČR) +1:04.

2. etapa – Dubnické okruhy:

1. Zverko 98 bodů, 2. Šipoš 50, 3. Foltán (SR) 31, …10. Koudela 3.

3. etapa (81 km):

1. Primožič 2:00:31, 2. Bellan, 3. Zverko, …5. Šipoš všichni stejný čas.

Konečné pořadí:

1. Zverko 281 bodů, 2. Bellan 275, 3. Šipoš 273, …12. Koudela 238.